

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.55 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.7272 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic, Wirewound |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.73 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 50 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 15 |
| Current Rating | 175 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 Ω |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 3.3 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 175 mA |
| Schedule B | 8504100000 |
Stock: 723
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.14363 | $1.43630 |
| 50 | $0.12439 | $6.21950 |
| 100 | $0.10772 | $10.77200 |
| 500 | $0.09363 | $46.81500 |
| 1000 | $0.08139 | $81.39000 |
